Praćenjem stanja sigurnosti na području Policijske uprave ličko-senjske uočen je porast prekršaja držanja životinja bez nadzora, izvijestila je tamošnja policija. Naime, u prvih sedam mjeseci ove godine na području Policijske uprave ličko-senjske evidentiran je 21 prekršaj držanja životinja bez nadzora u kojima je 12 osoba lakše ozlijeđeno, dok je u istom periodu prošle godine evidentirano 12 prekršaja.
– Skrećemo pozornost na primjeren način držanja životinja (adekvatan prostor, mogućnost kretanja, veterinarski nadzor, označavanje i sl.), kao i na način kretanja prilikom šetnje, posebice na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi i djece (parkovi, izletišta, javna okupljanja i sl.), a sve s ciljem izbjegavanja neželjenih posljedica i ugrožavanja sigurnosti građana.
Sigurna šetnja za sve
Policija upozorava vlasnike kućnih ljubimaca, prije svega pasa, da prilikom njihove šetnje, „radi ograničavanja slobodnog kretanja životinje i sprječavanja mogućeg nasrtaja na druge životinje ili ljude, posebice djecu, koriste povodac i brnjicu“.
– Osim što su dužni držati životinje u adekvatnom prostoru i osigurati im mogućnost kretanja, vlasnici su dužni poduzeti i određene mjere sigurnosti kako njihovi ljubimci ne bi ugrožavali ljude i tuđe životinje.
U cilju reguliranja navedene problematike, odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o opasnim psima, definiran je način držanja životinja, njihovog kretanja i postupak sa životinjama, nakon što one eventualno ugroze život ili zdravlje čovjeka svojim kretanjem ili postupkom, objašnjava policija. Dodaju da nadzor nad provedbom Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o opasnim psima obavlja Ministarstvo poljoprivrede.
Policija: Prijavite zlostavljanje pasa
Policija također moli sve građane koji primijete psa koji se drži u nehumanim uvjetima, zlostavljan je ili da se slobodno kreće javnim površinama i time ugrožava građane i druge životinje, da kontaktiraju dežurnog komunalnog redara ili Centar 112, koji će izvijestiti veterinarsku službu, odnosno policiju.
Naime, policija o svim postupanjima u kojima su sudjelovali psi izvještava komunalnog redara ili veterinarskog inspektora kako bi mogli postupiti temeljen svojih ovlasti prema neodgovornim vlasnicima.

Foto: PU-LS; Unsplash